X
Harborfields
Tuesday, April 7
Smithtown East
4:00 PM
Hauppauge
Tuesday, April 7
Walt Whitman
4:00 PM
H H Hills West
Tuesday, April 14
Commack HS
10:00 AM
Eastport/S Manor
Tuesday, April 14
Center Moriches
3:30 PM
Riverhead
Tuesday, April 14
Mattituck
3:30 PM
Lindenhurst
Tuesday, April 14
East Islip
4:00 PM
Longwood
Tuesday, April 14
Rocky Point
4:00 PM
Bellport
Tuesday, April 14
Patchogue-Medford
4:00 PM
Bayport-Blue Pt
Tuesday, April 14
Mt Sinai
4:00 PM
Central Islip
Tuesday, April 14
North Babylon
4:00 PM
Hampton Bays
Tuesday, April 14
William Floyd
4:00 PM
Islip
Tuesday, April 14
Connetquot
4:00 PM
Sachem
Tuesday, April 14
Miller Place
4:00 PM
West Babylon
Tuesday, April 14
Brentwood
4:00 PM
West Islip
Tuesday, April 14
Bay Shore
4:00 PM
Southold/Gpt
Wednesday, April 15
Westhampton
4:00 PM
Middle Country
Wednesday, April 15
Comsewogue
4:00 PM
Ward Melville
Wednesday, April 15
Port Jefferson
4:15 PM
Shoreham WR
Wednesday, April 15
East Hampton/BH/Pier
4:30 PM
North Babylon
Thursday, April 16
West Babylon
10:00 AM
Harborfields
Thursday, April 16
H H Hills West
10:00 AM
Riverhead
Thursday, April 16
William Floyd
3:30 PM
Rocky Point
Thursday, April 16
Middle Country
4:00 PM
Port Jefferson
Thursday, April 16
Mt Sinai
4:00 PM
East Hampton/BH/Pier
Thursday, April 16
Southampton
4:30 PM
East Islip
Thursday, April 16
West Islip
4:00 PM
Bellport
Thursday, April 16
Comsewogue
4:00 PM
Patchogue-Medford
Thursday, April 16
Longwood
4:00 PM
Mattituck
Thursday, April 16
Eastport/S Manor
4:00 PM
Miller Place
Thursday, April 16
Bayport-Blue Pt
4:00 PM
Islip
Thursday, April 16
Bay Shore
4:00 PM
Shoreham WR
Thursday, April 16
Westhampton
4:00 PM
Sachem
Thursday, April 16
Ward Melville
4:15 PM
Connetquot
Thursday, April 16
Lindenhurst
4:15 PM
Center Moriches
Thursday, April 16
Hampton Bays
4:30 PM
Lindenhurst
Friday, April 17
Sayville
4:00 PM
Sayville
Saturday, April 18
Central Islip
9:00 AM
Ward Melville
Saturday, April 18
Commack HS
10:00 AM
West Islip
Monday, April 20
East Islip
4:00 PM
Lindenhurst
Monday, April 20
Connetquot
4:00 PM
Kings Park
Monday, April 20
Smithtown West
4:00 PM
North Babylon
Monday, April 20
Deer Park
4:00 PM
Port Jefferson
Monday, April 20
Middle Country
4:00 PM
Brentwood
Monday, April 20
West Babylon
4:00 PM
Babylon
Monday, April 20
Central Islip
4:00 PM
Northport
Monday, April 20
Harborfields
4:30 PM
Eastport/S Manor
Tuesday, April 21
Riverhead
3:30 PM
William Floyd
Tuesday, April 21
Center Moriches
3:30 PM
Bay Shore
Tuesday, April 21
East Islip
4:00 PM
Middle Country
Tuesday, April 21
Patchogue-Medford
4:00 PM
Ward Melville
Tuesday, April 21
Mt Sinai
4:15 PM
Southampton
Tuesday, April 21
Shoreham WR
4:30 PM
Smithtown East
Tuesday, April 21
Hauppauge
4:00 PM
West Babylon
Tuesday, April 21
Sayville
4:00 PM
West Islip
Tuesday, April 21
Connetquot
4:00 PM
Walt Whitman
Tuesday, April 21
Smithtown West
4:00 PM
Lindenhurst
Tuesday, April 21
Islip
4:00 PM
Longwood
Tuesday, April 21
Bellport
4:00 PM
Huntington
Tuesday, April 21
Kings Park
4:00 PM
Port Jefferson
Tuesday, April 21
Miller Place
4:00 PM
Brentwood
Tuesday, April 21
North Babylon
4:00 PM
Bayport-Blue Pt
Tuesday, April 21
Sachem
4:00 PM
Comsewogue
Tuesday, April 21
Rocky Point
4:00 PM
Deer Park
Tuesday, April 21
Babylon
4:00 PM
Hampton Bays
Tuesday, April 21
Mattituck
4:00 PM
H H Hills West
Tuesday, April 21
H H Hills East
4:00 PM
Commack HS
Tuesday, April 21
Harborfields
4:15 PM
Northport
Tuesday, April 21
Elwood/J Glenn
4:30 PM
Westhampton
Tuesday, April 21
Ross
4:30 PM
Southold/Gpt
Tuesday, April 21
E Hampton/BH/Pier
4:30 PM
Brentwood
Wednesday, April 22
Deer Park
4:00 PM
Sachem
Thursday, April 23
Mt Sinai
4:00 PM
Islip
Thursday, April 23
East Islip
4:00 PM
Longwood
Thursday, April 23
Middle Country
4:00 PM
Southampton
Thursday, April 23
Southold/Gpt
4:30 PM
Smithtown East
Thursday, April 23
Smithtown West
4:00 PM
Sayville
Thursday, April 23
Deer Park
4:00 PM
William Floyd
Thursday, April 23
Mattituck
4:00 PM
Lindenhurst
Thursday, April 23
West Islip
4:00 PM
Huntington
Thursday, April 23
Walt Whitman
4:00 PM
Elwood/J Glenn
Thursday, April 23
Harborfields
4:00 PM
Bay Shore
Thursday, April 23
Connetquot
4:00 PM
Bayport-Blue Pt
Thursday, April 23
Port Jefferson
4:00 PM
Bellport
Thursday, April 23
Rocky Point
4:00 PM
Central Islip
Thursday, April 23
West Babylon
4:00 PM
Babylon
Thursday, April 23
Brentwood
4:00 PM
Eastport/S Manor
Thursday, April 23
Hampton Bays
4:00 PM
Commack HS
Thursday, April 23
H H Hills East
4:15 PM
Ward Melville
Thursday, April 23
Miller Place
4:15 PM
Westhampton
Thursday, April 23
E Hampton/BH/Pier
4:30 PM
Shoreham WR
Thursday, April 23
Ross
4:30 PM
Northport
Thursday, April 23
H H Hills West
4:30 PM
Riverhead
Friday, April 24
Center Moriches
3:30 PM
Sachem
Friday, April 24
Bayport-Blue Pt
4:00 PM
Kings Park
Friday, April 24
Hauppauge
4:00 PM
Comsewogue
Friday, April 24
Patchogue-Medford
4:00 PM
Ward Melville
Friday, April 24
Harborfields
4:00 PM
Elwood/J Glenn
Saturday, April 25
Brentwood
10:00 AM
Center Moriches
Monday, April 27
Eastport/S Manor
3:30 PM
Central Islip
Monday, April 27
Babylon
4:00 PM
Brentwood
Monday, April 27
Smithtown West
4:00 PM
East Islip
Monday, April 27
Bay Shore
4:00 PM
Connetquot
Monday, April 27
West Islip
4:00 PM
Kings Park
Monday, April 27
Smithtown East
4:00 PM
Islip
Monday, April 27
Sayville
4:00 PM
Lindenhurst
Monday, April 27
North Babylon
4:00 PM
Southold/Gpt
Monday, April 27
Shoreham WR
4:00 PM
Mt Sinai
Monday, April 27
Ward Melville
4:15 PM
Ross
Tuesday, April 28
East Hampton/BH/Pier
3:30 PM
Hampton Bays
Tuesday, April 28
Riverhead
3:30 PM
Center Moriches
Tuesday, April 28
Mattituck
3:30 PM
Rocky Point
Tuesday, April 28
Patchogue-Medford
4:00 PM
Mt Sinai
Tuesday, April 28
Miller Place
4:00 PM
Port Jefferson
Tuesday, April 28
Sachem
4:00 PM
North Babylon
Tuesday, April 28
Babylon
4:00 PM
Lindenhurst
Tuesday, April 28
Bay Shore
4:00 PM
Longwood
Tuesday, April 28
Comsewogue
4:00 PM
Middle Country
Tuesday, April 28
Bellport
4:00 PM
Huntington
Tuesday, April 28
Smithtown East
4:00 PM
Hauppauge
Tuesday, April 28
Smithtown West
4:00 PM
Brentwood
Tuesday, April 28
Sayville
4:00 PM
Harborfields
Tuesday, April 28
H H Hills East
4:00 PM
H H Hills West
Tuesday, April 28
Elwood/J Glenn
4:00 PM
Deer Park
Tuesday, April 28
Central Islip
4:00 PM
East Islip
Tuesday, April 28
Connetquot
4:00 PM
Eastport/S Manor
Tuesday, April 28
William Floyd
4:00 PM
Southampton
Tuesday, April 28
Westhampton
4:00 PM
West Islip
Tuesday, April 28
Islip
4:00 PM
Walt Whitman
Tuesday, April 28
Kings Park
4:00 PM
Bayport-Blue Pt
Tuesday, April 28
Ward Melville
4:15 PM
Northport
Tuesday, April 28
Commack HS
4:30 PM
H H Hills East
Wednesday, April 29
Northport
4:00 PM
Mattituck
Thursday, April 30
Riverhead
3:30 PM
Ross
Thursday, April 30
Southampton
3:45 PM
Connetquot
Thursday, April 30
Islip
4:00 PM
Comsewogue
Thursday, April 30
Middle Country
4:00 PM
Westhampton
Thursday, April 30
Southold/Gpt
4:00 PM
Port Jefferson
Thursday, April 30
Ward Melville
4:15 PM
Patchogue-Medford
Thursday, April 30
Bellport
4:00 PM
Mt Sinai
Thursday, April 30
Bayport-Blue Pt
4:00 PM
Rocky Point
Thursday, April 30
Longwood
4:00 PM
Miller Place
Thursday, April 30
Sachem
4:00 PM
Hauppauge
Thursday, April 30
Huntington
4:00 PM
Central Islip
Thursday, April 30
Brentwood
4:00 PM
Bay Shore
Thursday, April 30
West Islip
4:00 PM
East Islip
Thursday, April 30
Lindenhurst
4:00 PM
H H Hills East
Thursday, April 30
Elwood/J Glenn
4:00 PM
Harborfields
Thursday, April 30
Northport
4:00 PM
William Floyd
Thursday, April 30
Hampton Bays
4:00 PM
West Babylon
Thursday, April 30
Deer Park
4:00 PM
Sayville
Thursday, April 30
North Babylon
4:00 PM
Smithtown West
Thursday, April 30
Kings Park
4:00 PM
Smithtown East
Thursday, April 30
Walt Whitman
4:00 PM
Commack HS
Thursday, April 30
H H Hills West
4:15 PM
E Hampton/BH/Pier
Thursday, April 30
Shoreham WR
4:30 PM
Middle Country
Friday, May 1
Mt Sinai
3:00 PM
Babylon
Friday, May 1
Sayville
4:00 PM
Commack HS
Friday, May 1
Bay Shore
4:00 PM
West Babylon
Friday, May 1
North Babylon
4:00 PM
Ross
Friday, May 1
Southold/Gpt
4:30 PM
Rocky Point
Monday, May 4
Bayport-Blue Pt
4:00 PM
Miller Place
Monday, May 4
Port Jefferson
4:00 PM
Bellport
Monday, May 4
Longwood
4:00 PM
Deer Park
Monday, May 4
Brentwood
4:00 PM
H H Hills East
Monday, May 4
Smithtown East
4:00 PM
Smithtown West
Monday, May 4
Walt Whitman
4:00 PM
William Floyd
Tuesday, May 5
Riverhead
3:30 PM
Longwood
Tuesday, May 5
Patchogue-Medford
4:00 PM
Mt Sinai
Tuesday, May 5
Port Jefferson
4:00 PM
Middle Country
Tuesday, May 5
Rocky Point
4:00 PM
Huntington
Tuesday, May 5
Smithtown West
4:00 PM
H H Hills West
Tuesday, May 5
Harborfields
4:00 PM
Eastport/S Manor
Tuesday, May 5
Mattituck
4:00 PM
Bayport-Blue Pt
Tuesday, May 5
Miller Place
4:00 PM
Bay Shore
Tuesday, May 5
Islip
4:00 PM
Comsewogue
Tuesday, May 5
Bellport
4:00 PM
Westhampton
Tuesday, May 5
Shoreham WR
4:00 PM
Smithtown East
Tuesday, May 5
Kings Park
4:00 PM
Walt Whitman
Tuesday, May 5
Hauppauge
4:00 PM
Ward Melville
Tuesday, May 5
Sachem
4:15 PM
Commack HS
Tuesday, May 5
Elwood/J Glenn
4:15 PM
Hampton Bays
Tuesday, May 5
Center Moriches
4:30 PM
Northport
Tuesday, May 5
H H Hills East
4:30 PM
Southampton
Tuesday, May 5
E Hampton/BH/Pier
4:30 PM
Southold/Gpt
Tuesday, May 5
Ross
4:30 PM
Shoreham WR
Wednesday, May 6
Southampton
4:00 PM
Rocky Point
Wednesday, May 6
Comsewogue
4:00 PM
Elwood/J Glenn
Wednesday, May 6
Northport
4:00 PM
Kings Park
Wednesday, May 6
Huntington
4:00 PM
Harborfields
Wednesday, May 6
Commack HS
4:00 PM
H H Hills East
Wednesday, May 6
H H Hills West
4:00 PM
East Hampton/BH/Pier
Wednesday, May 6
Southold/Gpt
4:30 PM
Riverhead
Thursday, May 7
Eastport/S Manor
3:30 PM
Patchogue-Medford
Thursday, May 7
Middle Country
4:00 PM
Islip
Thursday, May 7
Lindenhurst
4:00 PM
Mattituck
Thursday, May 7
Hampton Bays
4:00 PM
Ross
Thursday, May 7
Westhampton
4:30 PM
Center Moriches
Thursday, May 7
William Floyd
4:30 PM
BOYS TENNIS NEWS
SEE ALL NEWS ARTICLES
CHAMPIONSHIPS



See Brackets for Section XI Tournament

Divisional Individual Tournaments
5/8, 9 and 11
Div I - Smithtown East
Div II - East Islip
Div III - Mt. Sinai MS
Div IV - SWR

County Individual Championship, Smithtown East 
5/16, 9 am
5/18, 12 pm
5/19, 3 pm

LI Team Championship, Eisenhower Park
5/27 - Sec XI at Sec VIII

6/4-6 NYSPHSAA Championship, USTA National Tennis Center


COACH/SPORT RESOURCES

Maximum # of Contests: 16
Rules: USTA
Sport Chair:  Mark Mensch

  Coaches Association

PARTNERS
 

PARTNERS
                           

ADVERTISERS