X
Bellport
Friday, September 30
Sachem
4:00 PM
Copiague
Friday, September 30
Islip
4:30 PM
Elwood/J Glenn
Friday, September 30
Northport
4:30 PM
Sayville
Friday, September 30
Bay Shore
4:30 PM
North Babylon
Friday, September 30
Brentwood
4:45 PM
Ward Melville
Friday, September 30
Mt Sinai
5:00 PM
Huntington
Friday, September 30
Hauppauge
5:00 PM
Harborfields
Friday, September 30
Smithtown West
5:00 PM
H H Hills East
Friday, September 30
H H Hills West
4:00 PM
Kings Park
Friday, September 30
Smithtown East
4:00 PM
EH/BH/PIER
Friday, September 30
Hampton Bays
4:00 PM
West Babylon
Friday, September 30
Deer Park
4:00 PM
William Floyd
Friday, September 30
Riverhead
4:00 PM
Port Jefferson
Friday, September 30
Mattituck
4:00 PM
Walt Whitman
Friday, September 30
Commack HS
4:00 PM
Eastport/S Manor
Friday, September 30
Center Moriches
4:30 PM
Deer Park
Saturday, October 1
Sayville
2:00 PM
Bay Shore
Saturday, October 1
East Islip
2:00 PM
EH/BH/PIER
Saturday, October 1
Ross
3:00 PM
Riverhead
Saturday, October 1
Center Moriches
3:30 PM
Hampton Bays
Saturday, October 1
William Floyd
4:00 PM
Southampton
Saturday, October 1
Port Jefferson
4:00 PM
William Floyd
Monday, October 3
Southold/Gpt
4:00 PM
Ross
Monday, October 3
Southampton
4:00 PM
Kings Park
Monday, October 3
Northport
4:00 PM
Central Islip
Monday, October 3
West Islip
4:30 PM
North Babylon
Monday, October 3
Lindenhurst
4:30 PM
Sayville
Monday, October 3
Brentwood
4:30 PM
Rocky Point
Monday, October 3
Bellport
4:45 PM
Shoreham WR
Monday, October 3
Mattituck
4:45 PM
Miller Place
Monday, October 3
Connetquot
4:45 PM
Mt Sinai
Monday, October 3
Bayport-Blue Point
4:45 PM
Commack HS
Monday, October 3
Hauppauge
4:45 PM
Longwood
Monday, October 3
Middle Country
4:45 PM
Elwood/J Glenn
Monday, October 3
Huntington
4:45 PM
Ward Melville
Monday, October 3
Patchogue-Medford
5:00 PM
Smithtown West
Monday, October 3
Smithtown East
4:00 PM
Port Jefferson
Monday, October 3
Hampton Bays
4:00 PM
Eastport/S Manor
Monday, October 3
Riverhead
4:00 PM
H H Hills East
Monday, October 3
Walt Whitman
4:00 PM
H H Hills West
Monday, October 3
Harborfields
4:00 PM
East Islip
Monday, October 3
Islip
4:00 PM
Comsewogue
Monday, October 3
Sachem
4:00 PM
Center Moriches
Monday, October 3
Westhampton
4:30 PM
Ross
Tuesday, October 4
Riverhead
3:00 PM
Rocky Point
Tuesday, October 4
Middle Country
3:30 PM
Sachem
Tuesday, October 4
Longwood
3:30 PM
Eastport/S Manor
Tuesday, October 4
Southold/Gpt
3:30 PM
West Islip
Tuesday, October 4
Brentwood
3:30 PM
Southold/Gpt
Thursday, October 6
Shoreham WR
4:00 PM
Westhampton
Thursday, October 6
Riverhead
4:00 PM
Bayport-Blue Point
Thursday, October 6
Ward Melville
4:15 PM
Connetquot
Thursday, October 6
Mt Sinai
4:30 PM
Patchogue-Medford
Thursday, October 6
Comsewogue
4:30 PM
Center Moriches
Thursday, October 6
Mattituck
4:45 PM
Harborfields
Thursday, October 6
H H Hills East
5:00 PM
Hauppauge
Thursday, October 6
Bay Shore
5:00 PM
Huntington
Thursday, October 6
Smithtown West
5:00 PM
Port Jefferson
Friday, October 7
EH/BH/PIER
4:00 PM
William Floyd
Friday, October 7
Southampton
4:00 PM
Sayville
Friday, October 7
Lindenhurst
4:45 PM
Bellport
Friday, October 7
Miller Place
5:00 PM
East Islip
Friday, October 7
Central Islip
4:00 PM
Islip
Friday, October 7
Bay Shore
4:00 PM
Kings Park
Friday, October 7
H H Hills West
4:00 PM
Hauppauge
Friday, October 7
Northport
4:00 PM
Smithtown East
Friday, October 7
Commack HS
4:00 PM
Shoreham WR
Friday, October 7
Hampton Bays
4:00 PM
Playoffs
Thursday, October 13
Ward Melville
4:00 PM
Playoffs
Friday, October 14
Ward Melville
9:00 AM
Longwood
Friday, October 14
Division
10:00 AM
Connetquot
Friday, October 14
Division
10:00 AM
Playoffs
Saturday, October 15
Ward Melville
8:00 AM
Playoffs
Monday, October 17
Ward Melville
3:00 PM
Longwood
Monday, October 17
Division
3:00 PM
Playoffs
Friday, October 21
Ward Melville
9:00 AM
Playoffs
Saturday, October 22
Ward Melville
9:00 AM
Playoffs
Monday, October 24
Ward Melville
3:00 PM
GIRLS TENNIS NEWS
SEE ALL NEWS ARTICLES
CHAMPIONSHIPS

Section XI Team Tournament (see bracket)
http://www.sectionxi.org/TOUR/gtennis.htm

Division Individual Championships
Oct 14, 15, 17
Section Individual Championships, at Smithtown East HS
Oct 21, 22, 24

NYSPHSAA individual Championship
https://nysphsaa.org/tournaments/?id=4&path=wten 

Long Island Team Championship, at Cassamente Park
Oct 19 - small schools
Oct 25 - large schools

NYSPHSAA Team Championship
https://nysphsaa.org/tournaments/?id=25&path= 


COACH/SPORT RESOURCES

Maximum # of Contests: 16
Rules: USTA
Sport Chair:  Mark Mensch

  Coaches Association
  Placement
  Meeting Agenda
  Tickets

PARTNERS
 

PARTNERS
                                    

ADVERTISERS