X
Babylon
Monday, April 22
Center Moriches
10:00 AM
Harborfields
Monday, April 22
West Babylon
10:00 AM
H H Hills West
Monday, April 22
Rocky Point
10:00 AM
Miller Place
Monday, April 22
Shoreham WR
10:00 AM
Mt Sinai
Monday, April 22
Amityville
10:00 AM
Sayville
Monday, April 22
Bayport-Blue Pt
10:00 AM
East Meadow
Monday, April 22
East Islip
10:30 AM
Riverhead
Monday, April 22
Smithtown West
11:00 AM
Elwood/J Glenn
Monday, April 22
East Hampton
11:00 AM
Islip
Monday, April 22
Eastport/S Manor
2:00 PM
Hauppauge
Monday, April 22
North Babylon
4:00 PM
Kings Park
Tuesday, April 23
H H Hills West
10:00 AM
Bellport
Tuesday, April 23
West Islip
10:00 AM
Central Islip
Tuesday, April 23
Commack HS
10:00 AM
Center Moriches
Tuesday, April 23
Pierson/BH/SI
10:00 AM
Copiague
Tuesday, April 23
Northport
10:00 AM
Riverhead
Tuesday, April 23
H H Hills East
10:00 AM
Sachem North
Tuesday, April 23
Patchogue-Medford
10:00 AM
North Babylon
Tuesday, April 23
Deer Park
10:00 AM
William Floyd
Tuesday, April 23
Brentwood
10:00 AM
Ward Melville
Tuesday, April 23
Sachem East
10:00 AM
Smithtown West
Tuesday, April 23
Lindenhurst
11:00 AM
Newfield
Tuesday, April 23
Smithtown East
11:00 AM
Comsewogue
Tuesday, April 23
Huntington
11:00 AM
Connetquot
Wednesday, April 24
Bay Shore
10:00 AM
Centereach
Wednesday, April 24
Babylon
10:00 AM
East Hampton
Wednesday, April 24
Mt Sinai
10:00 AM
Bayport-Blue Pt
Wednesday, April 24
Westhampton
10:00 AM
Amityville
Wednesday, April 24
Miller Place
10:00 AM
Mattituck
Wednesday, April 24
Center Moriches
10:00 AM
Eastport/S Manor
Wednesday, April 24
Harborfields
10:00 AM
Huntington
Wednesday, April 24
Elwood/J Glenn
10:00 AM
Rocky Point
Wednesday, April 24
East Islip
10:00 AM
William Floyd
Wednesday, April 24
Commack HS
10:00 AM
West Islip
Wednesday, April 24
Walt Whitman
10:00 AM
Shoreham WR
Wednesday, April 24
Sayville
12:00 PM
Hampton Bays
Wednesday, April 24
Port Jefferson
3:00 PM
West Babylon
Wednesday, April 24
Hauppauge
4:00 PM
Westhampton
Thursday, April 25
Shoreham WR
10:00 AM
Sayville
Thursday, April 25
Amityville
10:00 AM
Hampton Bays
Thursday, April 25
Bellport
10:00 AM
H H Hills West
Thursday, April 25
West Babylon
10:00 AM
East Islip
Thursday, April 25
Kings Park
10:00 AM
Mt Sinai
Thursday, April 25
Elwood/J Glenn
10:00 AM
Miller Place
Thursday, April 25
East Hampton
10:00 AM
Harborfields
Thursday, April 25
Islip
2:00 PM
Hauppauge
Thursday, April 25
Eastport/S Manor
4:00 PM
Central Islip
Friday, April 26
Sachem East
10:00 AM
Connetquot
Friday, April 26
H H Hills East
10:00 AM
Comsewogue
Friday, April 26
Centereach
10:00 AM
West Babylon
Friday, April 26
Eastport/S Manor
10:00 AM
Riverhead
Friday, April 26
Northport
10:00 AM
Sachem North
Friday, April 26
Longwood
10:00 AM
Newfield
Friday, April 26
Deer Park
10:00 AM
North Babylon
Friday, April 26
West Islip
10:00 AM
Ward Melville
Friday, April 26
Patchogue-Medford
10:00 AM
Smithtown West
Friday, April 26
Walt Whitman
11:00 AM
Copiague
Friday, April 26
Lindenhurst
11:00 AM
Commack HS
Friday, April 26
Smithtown East
11:00 AM
Bellport
Friday, April 26
Huntington
11:00 AM
Copiague
Saturday, April 27
Amityville
9:30 AM
Bay Shore
Saturday, April 27
Islip
10:00 AM
Harborfields
Saturday, April 27
Kings Park
10:00 AM
Riverhead
Saturday, April 27
Eastport/S Manor
10:00 AM
East Islip
Saturday, April 27
North Babylon
12:00 PM
Longwood
Monday, April 29
Patchogue-Medford
4:00 PM
Kings Park
Monday, April 29
Rocky Point
4:00 PM
Islip
Monday, April 29
Hauppauge
4:00 PM
Sachem North
Monday, April 29
Smithtown West
4:00 PM
North Babylon
Monday, April 29
Comsewogue
4:30 PM
Shoreham WR
Monday, April 29
Bayport-Blue Pt
4:30 PM
Eastport/S Manor
Monday, April 29
H H Hills West
4:30 PM
Center Moriches
Monday, April 29
Mattituck
4:30 PM
Port Jefferson
Monday, April 29
Pierson/BH/SI
5:00 PM
West Babylon
Monday, April 29
East Islip
4:00 PM
Amityville
Monday, April 29
Westhampton
4:30 PM
East Hampton
Monday, April 29
Sayville
4:30 PM
Elwood/J Glenn
Monday, April 29
Miller Place
4:30 PM
Lindenhurst
Tuesday, April 30
Riverhead
4:15 PM
Commack HS
Tuesday, April 30
Brentwood
4:15 PM
West Islip
Tuesday, April 30
Newfield
4:30 PM
Port Jefferson
Tuesday, April 30
Southampton
4:30 PM
Patchogue-Medford
Tuesday, April 30
Central Islip
4:00 PM
Sachem East
Tuesday, April 30
William Floyd
4:00 PM
Walt Whitman
Tuesday, April 30
Copiague
4:00 PM
Centereach
Tuesday, April 30
Bellport
4:00 PM
Deer Park
Tuesday, April 30
Smithtown East
4:00 PM
Huntington
Tuesday, April 30
North Babylon
4:00 PM
H H Hills East
Tuesday, April 30
Bay Shore
4:00 PM
Longwood
Tuesday, April 30
Ward Melville
4:15 PM
Northport
Tuesday, April 30
Connetquot
4:30 PM
Miller Place
Wednesday, May 1
Mt Sinai
4:00 PM
Elwood/J Glenn
Wednesday, May 1
Sayville
4:00 PM
H H Hills West
Wednesday, May 1
Islip
4:00 PM
Rocky Point
Wednesday, May 1
West Babylon
4:30 PM
Southampton
Wednesday, May 1
Pierson/BH/SI
4:30 PM
East Islip
Wednesday, May 1
Eastport/S Manor
4:00 PM
Mattituck
Wednesday, May 1
Hampton Bays
4:00 PM
Babylon
Wednesday, May 1
Port Jefferson
4:30 PM
Bayport-Blue Pt
Wednesday, May 1
Amityville
4:30 PM
Westhampton
Wednesday, May 1
East Hampton
4:30 PM
Southold/Gpt
Wednesday, May 1
Center Moriches
4:30 PM
Rocky Point
Thursday, May 2
Mt Sinai
4:00 PM
Brentwood
Thursday, May 2
Sachem East
4:00 PM
Hauppauge
Thursday, May 2
Harborfields
4:00 PM
Center Moriches
Thursday, May 2
Southampton
4:30 PM
North Babylon
Thursday, May 2
Centereach
4:30 PM
Newfield
Thursday, May 2
Huntington
4:00 PM
Riverhead
Thursday, May 2
Walt Whitman
4:00 PM
William Floyd
Thursday, May 2
Patchogue-Medford
4:00 PM
Central Islip
Thursday, May 2
Longwood
4:00 PM
Bay Shore
Thursday, May 2
Northport
4:00 PM
Copiague
Thursday, May 2
Smithtown West
4:00 PM
Connetquot
Thursday, May 2
Lindenhurst
4:15 PM
Ward Melville
Thursday, May 2
Sachem North
4:15 PM
Bellport
Thursday, May 2
Comsewogue
4:30 PM
Copiague
Friday, May 3
Elwood/J Glenn
4:00 PM
Hauppauge
Friday, May 3
Kings Park
4:00 PM
H H Hills East
Friday, May 3
Northport
4:00 PM
Lindenhurst
Friday, May 3
Bay Shore
4:15 PM
Comsewogue
Friday, May 3
Amityville
4:15 PM
West Islip
Friday, May 3
Deer Park
4:30 PM
Hampton Bays
Friday, May 3
Babylon
6:00 PM
Huntington
Friday, May 3
Smithtown East
4:00 PM
Longwood
Friday, May 3
William Floyd
4:00 PM
Centereach
Friday, May 3
Newfield
4:00 PM
Smithtown West
Friday, May 3
Riverhead
4:00 PM
Sachem East
Friday, May 3
Commack HS
4:00 PM
Sachem North
Friday, May 3
Central Islip
4:00 PM
Patchogue-Medford
Friday, May 3
Brentwood
4:00 PM
Pierson/BH
Friday, May 3
Southold/Gpt
4:00 PM
Center Moriches
Saturday, May 4
Eastport/S Manor
7:00 PM
Mattituck
Monday, May 6
Pierson/BH/SI
4:00 PM
Islip
Monday, May 6
East Islip
4:00 PM
Sachem East
Monday, May 6
Longwood
4:00 PM
Southold/Gpt
Monday, May 6
Port Jefferson
4:30 PM
Eastport/S Manor
Monday, May 6
Rocky Point
4:30 PM
Mt Sinai
Monday, May 6
Sayville
4:00 PM
West Babylon
Monday, May 6
Kings Park
4:00 PM
Southampton
Monday, May 6
Babylon
4:30 PM
Elwood/J Glenn
Monday, May 6
Westhampton
4:30 PM
Harborfields
Monday, May 6
H H Hills West
4:30 PM
Center Moriches
Monday, May 6
Hampton Bays
4:30 PM
Amityville
Monday, May 6
Shoreham WR
4:30 PM
East Hampton
Monday, May 6
Bayport-Blue Pt
4:30 PM
Brentwood
Tuesday, May 7
Longwood
4:00 PM
Lindenhurst
Tuesday, May 7
H H Hills East
4:15 PM
North Babylon
Tuesday, May 7
Bellport
4:30 PM
Bay Shore
Tuesday, May 7
Walt Whitman
5:00 PM
Deer Park
Tuesday, May 7
Huntington
4:00 PM
Newfield
Tuesday, May 7
Comsewogue
4:00 PM
Riverhead
Tuesday, May 7
Copiague
4:00 PM
Smithtown East
Tuesday, May 7
Centereach
4:00 PM
William Floyd
Tuesday, May 7
Sachem North
4:00 PM
Commack HS
Tuesday, May 7
Patchogue-Medford
4:15 PM
Connetquot
Tuesday, May 7
Smithtown West
4:15 PM
Central Islip
Tuesday, May 7
Ward Melville
4:15 PM
H H Hills West
Wednesday, May 8
Hauppauge
4:00 PM
Kings Park
Wednesday, May 8
Eastport/S Manor
4:15 PM
Mattituck
Wednesday, May 8
Port Jefferson
4:30 PM
Westhampton
Wednesday, May 8
Mt Sinai
4:30 PM
Rocky Point
Wednesday, May 8
Islip
4:30 PM
Pierson/BH/SI
Wednesday, May 8
Center Moriches
4:30 PM
Hampton Bays
Wednesday, May 8
Southampton
6:00 PM
Sayville
Wednesday, May 8
Miller Place
4:00 PM
Babylon
Wednesday, May 8
Southold/Gpt
4:30 PM
Bayport-Blue Pt
Wednesday, May 8
Elwood/J Glenn
4:30 PM
East Islip
Thursday, May 9
Harborfields
4:00 PM
Longwood
Thursday, May 9
Commack HS
4:15 PM
Lindenhurst
Thursday, May 9
Northport
4:15 PM
Hampton Bays
Thursday, May 9
Southold/Gpt
4:30 PM
Huntington
Thursday, May 9
West Islip
4:30 PM
Center Moriches
Thursday, May 9
Babylon
4:30 PM
Shoreham WR
Thursday, May 9
East Hampton
4:30 PM
Walt Whitman
Thursday, May 9
H H Hills East
4:30 PM
Kellenberg
Thursday, May 9
North Babylon
7:30 PM
Patchogue-Medford
Thursday, May 9
Sachem East
4:00 PM
Sachem North
Thursday, May 9
Brentwood
4:00 PM
Smithtown West
Thursday, May 9
Bay Shore
4:00 PM
Comsewogue
Thursday, May 9
Smithtown East
4:00 PM
Copiague
Thursday, May 9
Connetquot
4:00 PM
Centereach
Thursday, May 9
Deer Park
4:00 PM
Ward Melville
Thursday, May 9
William Floyd
4:15 PM
Bellport
Thursday, May 9
Newfield
4:30 PM
Central Islip
Friday, May 10
William Floyd
4:00 PM
Harborfields
Friday, May 10
Amityville
4:30 PM
West Islip
Friday, May 10
Centereach
4:30 PM
Islip
Friday, May 10
Center Moriches
7:00 PM
H H Hills East
Friday, May 10
Smithtown West
4:00 PM
Bay Shore
Friday, May 10
Copiague
4:00 PM
Deer Park
Friday, May 10
Comsewogue
4:00 PM
Newfield
Friday, May 10
North Babylon
4:00 PM
Commack HS
Friday, May 10
Sachem North
4:15 PM
Connetquot
Friday, May 10
Riverhead
4:15 PM
Brentwood
Friday, May 10
Ward Melville
4:15 PM
Northport
Friday, May 10
Walt Whitman
4:30 PM
West Babylon
Saturday, May 11
William Floyd
10:00 AM
Lindenhurst
Saturday, May 11
Macarthur
11:00 AM
Kellenberg
Saturday, May 11
East Islip
4:00 PM
Commack HS
Saturday, May 11
Sayville
7:00 PM
Smithtown West
Saturday, May 11
Smithtown East
7:30 PM
Bellport
Monday, May 13
William Floyd
4:00 PM
Hauppauge
Monday, May 13
East Islip
4:00 PM
Harborfields
Monday, May 13
Rocky Point
4:30 PM
Eastport/S Manor
Monday, May 13
West Babylon
4:30 PM
Elwood/J Glenn
Monday, May 13
Shoreham WR
4:30 PM
Mt Sinai
Monday, May 13
Bayport-Blue Pt
4:30 PM
Miller Place
Monday, May 13
Westhampton
4:00 PM
Islip
Monday, May 13
Kings Park
4:00 PM
East Hampton
Monday, May 13
Amityville
4:30 PM
Kings Park
Tuesday, May 14
Harborfields
4:00 PM
Comsewogue
Tuesday, May 14
West Islip
4:30 PM
Babylon
Tuesday, May 14
Westhampton
4:30 PM
North Babylon
Tuesday, May 14
Smithtown East
4:30 PM
Walt Whitman
Tuesday, May 14
Lindenhurst
4:30 PM
Sachem North
Tuesday, May 14
Sachem East
4:00 PM
Riverhead
Tuesday, May 14
Bay Shore
4:00 PM
Smithtown West
Tuesday, May 14
Northport
4:00 PM
Central Islip
Tuesday, May 14
Brentwood
4:00 PM
Copiague
Tuesday, May 14
H H Hills East
4:00 PM
Centereach
Tuesday, May 14
Huntington
4:00 PM
Ward Melville
Tuesday, May 14
Commack HS
4:15 PM
Bellport
Tuesday, May 14
Deer Park
4:30 PM
East Islip
Wednesday, May 15
H H Hills West
4:00 PM
Walt Whitman
Wednesday, May 15
Connetquot
4:00 PM
Shoreham WR
Wednesday, May 15
Mt Sinai
4:00 PM
Westhampton
Wednesday, May 15
Sayville
4:00 PM
Rocky Point
Wednesday, May 15
Hauppauge
4:30 PM
Bayport-Blue Pt
Wednesday, May 15
Miller Place
4:30 PM
West Babylon
Wednesday, May 15
Islip
4:00 PM
Amityville
Wednesday, May 15
Elwood/J Glenn
4:30 PM
Bay Shore
Thursday, May 16
Connetquot
4:00 PM
H H Hills East
Thursday, May 16
Riverhead
4:00 PM
Lindenhurst
Thursday, May 16
Smithtown West
4:15 PM
Huntington
Thursday, May 16
Comsewogue
4:30 PM
Copiague
Thursday, May 16
Northport
4:30 PM
West Islip
Thursday, May 16
Bellport
4:30 PM
Smithtown East
Thursday, May 16
Newfield
4:00 PM
Deer Park
Thursday, May 16
North Babylon
4:00 PM
Brentwood
Thursday, May 16
William Floyd
4:00 PM
Commack HS
Thursday, May 16
Central Islip
4:15 PM
Sachem East
Thursday, May 16
Ward Melville
4:15 PM
SOFTBALL NEWS
SEE ALL NEWS ARTICLES
CHAMPIONSHIPS
See Brackets for Section XI Tournament

6/6/2019   4:00 pm
Softball sub regionals
Class B: Sec VIII at Sec XI, 7 pm
Class C: Sec VIII at Sec XI, 4 pm
Location : Eastport Complex

6/7/2019   4:00 pm
Softball regional finals
Class A: Sec VIII at Sec XI, 4 pm
Class AA: Sec VIII at Sec XI, 7 pm
Location : Eastport Complex

6/8/2019   4:00 pm
Softball regional finals
Class B: winner of Sec I/IX at winner of Sec VIII/XI (if Sec XI host at Eastport complex), 3 pm
Location : Eastport Complex

6/8/2019   11:00 am
Softball regional finals
Class C: Winner of Sec VIII/XI at Winner Sec I/IX
(if Sec I host at North Rockland HS,12 pm - if Sec IX host at Middletown HS, 11 am)

6/15/2019   
NYPHSAA Softball State championships
Location : Moreau Recreational Park
COACH/SPORT RESOURCES

Maximum # of Contests: 20
Official Ball: Spalding
Rules: ASA
Sport Chair:  Jim Wright/Melissa Edwards

  Coaches Association

PARTNERS
 

PARTNERS
                                    

ADVERTISERS