X
Riverhead
Wednesday, September 18
Center Moriches
3:30 PM
Northport
Wednesday, September 18
Smithtown East
4:00 PM
Bayport-Blue Point
Wednesday, September 18
Sachem
4:00 PM
Smithtown West
Wednesday, September 18
Harborfields
4:00 PM
EH/BH/PIER
Wednesday, September 18
Eastport/S Manor
4:30 PM
Comsewogue
Wednesday, September 18
Port Jefferson
4:00 PM
Copiague
Wednesday, September 18
West Babylon
4:00 PM
East Islip
Wednesday, September 18
Islip
4:00 PM
Hauppauge
Wednesday, September 18
Elwood/J Glenn
4:00 PM
H H Hills East
Wednesday, September 18
Huntington
4:00 PM
H H Hills West
Wednesday, September 18
Commack HS
4:00 PM
Brentwood
Wednesday, September 18
Deer Park
4:00 PM
Babylon
Wednesday, September 18
Central Islip
4:00 PM
Connetquot
Wednesday, September 18
Bay Shore
4:00 PM
North Babylon
Wednesday, September 18
Lindenhurst
4:00 PM
Sayville
Wednesday, September 18
West Islip
4:00 PM
Southampton
Wednesday, September 18
Westhampton
4:00 PM
Middle Country
Wednesday, September 18
Rocky Point
4:00 PM
Mt Sinai
Wednesday, September 18
Bellport
4:00 PM
William Floyd
Wednesday, September 18
Shoreham WR
4:00 PM
Walt Whitman
Wednesday, September 18
Kings Park
4:00 PM
Miller Place
Wednesday, September 18
Ward Melville
4:15 PM
Mattituck
Wednesday, September 18
Ross
4:30 PM
Miller Place
Thursday, September 19
Middle Country
3:30 PM
Huntington
Thursday, September 19
H H Hills West
4:00 PM
Brentwood
Thursday, September 19
Lindenhurst
4:00 PM
Bayport-Blue Point
Thursday, September 19
Patchogue-Medford
4:00 PM
Hampton Bays
Thursday, September 19
Southold/Greenport
4:00 PM
Ward Melville
Thursday, September 19
H H Hills East
4:00 PM
Central Islip
Friday, September 20
Copiague
4:00 PM
Center Moriches
Friday, September 20
Hampton Bays
4:00 PM
Mt Sinai
Friday, September 20
Rocky Point
4:00 PM
Middle Country
Friday, September 20
Port Jefferson
4:00 PM
Shoreham WR
Friday, September 20
EH/BH/PIER
4:30 PM
Westhampton
Friday, September 20
William Floyd
4:00 PM
West Babylon
Friday, September 20
North Babylon
4:00 PM
Huntington
Friday, September 20
Harborfields
4:00 PM
Elwood/J Glenn
Friday, September 20
Walt Whitman
4:00 PM
Islip
Friday, September 20
Connetquot
4:00 PM
Lindenhurst
Friday, September 20
Brentwood
4:00 PM
Longwood
Friday, September 20
Miller Place
4:00 PM
Southold/Gpt
Friday, September 20
Mattituck
4:00 PM
Smithtown East
Friday, September 20
Hauppauge
4:00 PM
Ross
Friday, September 20
Riverhead
4:00 PM
Bay Shore
Friday, September 20
Sayville
4:00 PM
Bellport
Friday, September 20
Comsewogue
4:00 PM
Deer Park
Friday, September 20
Babylon
4:00 PM
Eastport/S Manor
Friday, September 20
Southampton
4:00 PM
Commack HS
Friday, September 20
H H Hills East
4:15 PM
Ward Melville
Friday, September 20
Sachem
4:15 PM
Sachem North
Monday, September 23
Shoreham WR
3:30 PM
Smithtown East
Monday, September 23
Commack HS
3:30 PM
Ross
Monday, September 23
Southampton
4:00 PM
Patchogue-Medford
Monday, September 23
Miller Place
4:00 PM
Longwood
Monday, September 23
Middle Country
4:00 PM
Bellport
Monday, September 23
Port Jefferson
4:00 PM
Copiague
Monday, September 23
Deer Park
4:00 PM
Hampton Bays
Monday, September 23
Mattituck
4:00 PM
Walt Whitman
Monday, September 23
Huntington
4:00 PM
Westhampton
Monday, September 23
Ward Melville
4:00 PM
West Islip
Monday, September 23
Islip
4:00 PM
Smithtown West
Monday, September 23
H H Hills West
4:00 PM
West Babylon
Monday, September 23
Lindenhurst
4:00 PM
Brentwood
Monday, September 23
Babylon
4:00 PM
Central Islip
Monday, September 23
North Babylon
4:00 PM
William Floyd
Tuesday, September 24
Ross
4:30 AM
West Babylon
Tuesday, September 24
Brentwood
4:00 PM
Babylon
Tuesday, September 24
Deer Park
4:00 PM
Lindenhurst
Tuesday, September 24
North Babylon
4:00 PM
Islip
Tuesday, September 24
Sayville
4:00 PM
Port Jefferson
Tuesday, September 24
Mt Sinai
4:00 PM
STONY BROOK SCHOOL
Tuesday, September 24
Hauppauge
4:30 PM
Southold/Greenport
Wednesday, September 25
Riverhead
3:30 PM
Comsewogue
Wednesday, September 25
Middle Country
4:00 PM
Walt Whitman
Wednesday, September 25
Smithtown East
4:00 PM
Westhampton
Wednesday, September 25
EH/BH/PIER
4:30 PM
West Islip
Wednesday, September 25
Bay Shore
4:00 PM
Smithtown West
Wednesday, September 25
Huntington
4:00 PM
Eastport/S Manor
Wednesday, September 25
Shoreham WR
4:00 PM
H H Hills West
Wednesday, September 25
H H Hills East
4:00 PM
East Islip
Wednesday, September 25
Connetquot
4:00 PM
Bellport
Wednesday, September 25
Rocky Point
4:00 PM
Southampton
Wednesday, September 25
William Floyd
4:00 PM
North Babylon
Wednesday, September 25
Deer Park
4:00 PM
Northport
Wednesday, September 25
Hauppauge
4:00 PM
Lindenhurst
Wednesday, September 25
Central Islip
4:00 PM
Longwood
Wednesday, September 25
Bayport-Blue Point
4:00 PM
Kings Park
Wednesday, September 25
Elwood/J Glenn
4:00 PM
Miller Place
Wednesday, September 25
Sachem
4:00 PM
Commack HS
Wednesday, September 25
Harborfields
4:15 PM
Ward Melville
Wednesday, September 25
Patchogue-Medford
4:15 PM
Center Moriches
Wednesday, September 25
Ross
4:30 PM
Center Moriches
Thursday, September 26
Southold/Greenport
3:30 PM
Copiague
Thursday, September 26
Islip
4:00 PM
Kings Park
Thursday, September 26
Smithtown East
4:00 PM
William Floyd
Thursday, September 26
EH/BH/PIER
4:30 PM
Mattituck
Friday, September 27
Riverhead
3:30 PM
Mt Sinai
Friday, September 27
Middle Country
4:00 PM
Hampton Bays
Friday, September 27
Ross
4:00 PM
H H Hills East
Friday, September 27
Harborfields
4:00 PM
Hauppauge
Friday, September 27
Walt Whitman
4:00 PM
Deer Park
Friday, September 27
Lindenhurst
4:00 PM
Eastport/S Manor
Friday, September 27
Westhampton
4:00 PM
Central Islip
Friday, September 27
West Babylon
4:00 PM
Connetquot
Friday, September 27
Sayville
4:00 PM
Bay Shore
Friday, September 27
East Islip
4:00 PM
Bayport-Blue Point
Friday, September 27
Miller Place
4:00 PM
Elwood/J Glenn
Friday, September 27
Northport
4:00 PM
Rocky Point
Friday, September 27
Comsewogue
4:00 PM
Sachem
Friday, September 27
Patchogue-Medford
4:00 PM
Smithtown West
Friday, September 27
Commack HS
4:00 PM
Shoreham WR
Friday, September 27
Southampton
4:00 PM
Longwood
Friday, September 27
Ward Melville
4:15 PM
Smithtown West
Wednesday, October 2
Indiv Championship
10:00 AM
Smithtown West
Wednesday, October 2
H H Hills East
4:00 PM
North Babylon
Wednesday, October 2
Copiague
4:00 PM
STONY BROOK SCHOOL
Wednesday, October 2
Miller Place
4:30 PM
EH/BH/PIER
Wednesday, October 2
Southampton
4:30 PM
Hauppauge
Wednesday, October 2
Kings Park
4:00 PM
Harborfields
Wednesday, October 2
H H Hills West
4:00 PM
Connetquot
Wednesday, October 2
West Islip
4:00 PM
Central Islip
Wednesday, October 2
Brentwood
4:00 PM
Port Jefferson
Wednesday, October 2
Rocky Point
4:00 PM
Sachem
Wednesday, October 2
Longwood
4:00 PM
Sayville
Wednesday, October 2
East Islip
4:00 PM
Smithtown East
Wednesday, October 2
Elwood/J Glenn
4:00 PM
Lindenhurst
Wednesday, October 2
Babylon
4:00 PM
Islip
Wednesday, October 2
Bay Shore
4:00 PM
Mt Sinai
Wednesday, October 2
Comsewogue
4:00 PM
Middle Country
Wednesday, October 2
Bellport
4:00 PM
William Floyd
Wednesday, October 2
Eastport/S Manor
4:00 PM
West Babylon
Wednesday, October 2
Deer Park
4:00 PM
Westhampton
Wednesday, October 2
Shoreham WR
4:00 PM
Walt Whitman
Wednesday, October 2
Northport
4:00 PM
Ward Melville
Wednesday, October 2
Bayport-Blue Point
4:15 PM
Commack HS
Wednesday, October 2
Huntington
4:15 PM
Mattituck
Wednesday, October 2
Center Moriches
4:30 PM
Southold/Gpt
Wednesday, October 2
Ross
4:30 PM
Riverhead
Thursday, October 3
Hampton Bays
3:30 PM
Babylon
Thursday, October 3
North Babylon
4:00 PM
Deer Park
Thursday, October 3
Brentwood
4:00 PM
West Islip
Thursday, October 3
Sayville
4:00 PM
West Babylon
Thursday, October 3
Copiague
4:00 PM
Center Moriches
Friday, October 4
Riverhead
3:30 PM
Rocky Point
Friday, October 4
Middle Country
4:00 PM
Sachem
Friday, October 4
Bayport-Blue Point
4:00 PM
Eastport/S Manor
Friday, October 4
EH/BH/PIER
4:30 PM
Deer Park
Friday, October 4
Central Islip
4:00 PM
Copiague
Friday, October 4
Lindenhurst
4:00 PM
Babylon
Friday, October 4
West Babylon
4:00 PM
Bellport
Friday, October 4
Mt Sinai
4:00 PM
Bay Shore
Friday, October 4
Connetquot
4:00 PM
Brentwood
Friday, October 4
North Babylon
4:00 PM
Southold/Gpt
Friday, October 4
Hampton Bays
4:00 PM
Smithtown East
Friday, October 4
Northport
4:00 PM
Ross
Friday, October 4
Mattituck
4:00 PM
Kings Park
Friday, October 4
Walt Whitman
4:00 PM
Islip
Friday, October 4
East Islip
4:00 PM
Elwood/J Glenn
Friday, October 4
Hauppauge
4:00 PM
Huntington
Friday, October 4
H H Hills East
4:00 PM
Longwood
Friday, October 4
Patchogue-Medford
4:00 PM
Smithtown West
Friday, October 4
Harborfields
4:00 PM
Shoreham WR
Friday, October 4
William Floyd
4:00 PM
Westhampton
Friday, October 4
Southampton
4:00 PM
Ward Melville
Friday, October 4
Miller Place
4:15 PM
Commack HS
Friday, October 4
H H Hills West
4:15 PM
Hauppauge
Monday, October 7
Smithtown East
4:00 PM
Hampton Bays
Monday, October 7
Center Moriches
4:00 PM
Mattituck
Monday, October 7
Southold/Greenport
4:00 PM
Rocky Point
Monday, October 7
Mt Sinai
4:00 PM
Port Jefferson
Monday, October 7
Middle Country
4:00 PM
Smithtown West
Monday, October 7
H H Hills West
4:00 PM
EH/BH/PIER
Monday, October 7
Shoreham WR
4:30 PM
Comsewogue
Monday, October 7
Bellport
4:00 PM
Copiague
Monday, October 7
Central Islip
4:00 PM
H H Hills East
Monday, October 7
Commack HS
4:00 PM
Harborfields
Monday, October 7
Huntington
4:00 PM
East Islip
Monday, October 7
West Islip
4:00 PM
Connetquot
Monday, October 7
Islip
4:00 PM
Patchogue-Medford
Monday, October 7
Bayport-Blue Point
4:00 PM
Northport
Monday, October 7
Kings Park
4:00 PM
Sayville
Monday, October 7
Bay Shore
4:00 PM
Southampton
Monday, October 7
Eastport/S Manor
4:00 PM
Miller Place
Monday, October 7
Longwood
4:00 PM
William Floyd
Monday, October 7
Westhampton
4:00 PM
Walt Whitman
Monday, October 7
Elwood/J Glenn
4:00 PM
Sachem
Monday, October 7
Ward Melville
4:15 PM
Riverhead
Monday, October 7
Ross
4:30 PM
West Babylon
Tuesday, October 8
North Babylon
3:30 PM
Smithtown West
Friday, October 11
Indiv Championship
10:00 AM
Smithtown East
Friday, October 11
Indiv Championship
10:00 AM
Smithtown East
Saturday, October 12
Indiv Championship
10:00 AM
GIRLSTENNIS NEWS
SEE ALL NEWS ARTICLES
CHAMPIONSHIPS

See Brackets for Section XI Tournament

Division Individual Championships
-10/11- rounds 1 & 2
Division I at HH Hills East HS , 10 am
Division II at East Islip HS, 10 am
Division III at Mt. Sinai MS, 10 am
Division IV at SWR , 10 am

-10/12 - rounds 1 & 2 Qtrs & Semis
Division I at HH Hills East HS , 10 am
Division II at East Islip HS, 9 am
Division III at Mt. Sinai MS, 10 am
Division IV at SWR , 10 am

-10/14 - Qtrs & Semis
Division I at HH Hills East HS , 10 am
Division IV at SWR , 10 am

-10/15 - Finals (10/16 - rain date 2:30 pm)
Division I at HH Hills East HS , 2 pm
Division II at East Islip HS, 2:30 pm
Division III at Mt. Sinai MS, 3 pm
Division IV at SWR , 2 pm

Sectional Individual Championship
-10/18 - rounds 1 & 2 at SWR HS, 12 pm
-10/19 - Qtrs & Semis singles round 1 & 1 at SWR, 12 pm
-10/21 - Finals - Singles 
             Semi & Finals- Doubles
11/2-4 - NYSPHSAA Championship - Latham

   


COACH/SPORT RESOURCES

Maximum # of Contests: 16
Rules: USTA
Sport Chair:  Pete Cesare

  Coaches Association
  Placement
  Tickets

PARTNERS
 

PARTNERS
                                    

ADVERTISERS